Tarih-Lenklere Cevaplar

Bunu Paylaş

Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ/112 S./I. Baskı

Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ’ün dilinden kitabın niçin kaleme alındığı..

“Yıllardan beri Osmanlı Hukuk sistemi ile alakalı kitaplar telif etmekte, makaleler yazmakta ve konferanslar vermekteyim. Bu çalışmalarımın belli kesimlerin hoşuna gitmediğinin farkındayım.

Osmanlı Devleti”nin bir Müslüman Devlet olduğunu biliyoruz ve aksine yorumlar karşısında yıllardır şaşırıp kalıyorduk. Meğerse ki, Osmanlı devletine karşı olanların ve hem de en baştakilerin, kuv­vetle muvaffak olamadıkları tarihin çarpıtılması meselesine çeşitli dalaverelerle ve kiralık kalemleri kullanarak emellerine ulaşmak istediklerini yıllar sonra öğrendik.

Öğrendik ki, Prof. Ömer Lütfü Barkan da ve hatta bir yerde Prof. Fuat Köprülü de, bir türlü rejim­lerini halka meşru göstermeyi başaramayan siyasetçilerin emirleri ve talimatları doğrultusunda kalemlerini kullanmışlardır.

Bunu bizzat yaşı şu anda 90”lara ulaşan ve aynı sofrayı paylaşan bir şahısdan kulaklarımızla duyduk. Bize de, Osmanlı Kanunnameleri kitabımızı duyar duymaz, aynen şu teklif geldi: “Bu büyük kitabını istediğin gibi neşret; ancak bu kanunlardan 100 adedini seç ve uzun bir mukaddime ka­leme al. Osmanlı Devletinin laik bir devlet olduğunu ispatla. Çünkü senin Müslüman halk nezdinde itibarın var ve İslam Hukuku uzmanısın. Halk sana daha çok inanır. Bunun karşılığında şunlara ulaşacaksın:

1) Kitabın 4 dilde yayınlanacak ve telif ücreti alacaksın.

2) Türkiye”nin üç şirketi sana Üniversiteden aldığın maaş kadar danışmanlık maaşı verecekler ve sadece banka kartı ile çekeceksin.

3) Duyduk ki, İstanbul Hukuk Fakültesine tayin olunmak istiyormuşsun; hemen naklin yapılacak ve ileride dekanlık ve rektörlük gibi makamlara geleceksin. Yoksa pişman olursun. ”

Evet, bu vaad ve tehditler karşısında benim cevabım şu oldu: “Ben ilkokul 4. Sınıfta Barkan”ın Kanunname maddesini okudum ve kendi kendime şu sözü verdim: Ya Rabbi! Bana imkân ver, ecdadımla alakalı bu yanlış bilgileri tashih edip bütün dünyaya ilan edeyim. İşte Osmanlı Kanun­nameleri adlı eseri bunun için telif eyledim. Maksadımın yüzde yüz zıddına bir amaç için yaptığınız bu teklifinize evet diyebilirmiyim?”

Maaliftihar Allah”ın yardımıyla maksatlarım hâsıl oldu; ancak maalesef bana da çok zulümler yapıldı.”

kitabından bu yana kendisinin resmi tarihi çarpıtması için yapılan teklifleri, baskıları, kitaplarına yapılan saldırıları anlatıyor. Haksız tenkitleri bu eserinde tek tek cevaplandırıyor.

Bunu Paylaş

Comments are closed.