Hattat Mehmed Özçay

Bunu Paylaş
1961 yılı Trabzon Çaykara doğumlu. İlk ve orta tahsilini Gerede’de tamamladı. 1986’da Erzurum A.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1982’de Hattat Fuat Başar’dan “sülüs” ve “nesih” hatların meşketti.
 Hat sanatına olan alakâsı İmam-Hatip Lisesi yıllarına dayanır. 1986’da İstanbul”a gelişiyle, kendisine bu sanatta rehber olan M. Uğur Derman’la tanışması onun sanat hayatındaki en önemli kilometre taşlarından birini oluşturmuştur. Bu sayede hat zevkini bilgi ve ufkunu genişletti.Bu güne kadar katıldığı uluslar arası hat müsabakaları ve sergilerde “sülüs-nesih” dalında birincilik olmak üzere toplam yedi ödülü bulunmaktadır. Özçay’ın, 1991’de tamamladığı ve 1992’de ilk baskısı yapılan bir mushaf’ı şerifi bulunmaktadır ki, bilhassa “nesih” hattını ilerletmesinde ve hat sanatını bir meslek olarak icra etmesinde bu mushafın önemli bir yeri vardır. Ayrıca “yâsîn-i şerif”ler gibi eserlerinin yanında bir çok levhalarının da baskıları yapılmıştır.
 Yurt içi ve yurt dışında bir çok karma sergiye iştirak etti. 1996 Birinci Kuveyt Kâzıme Festivali, 1997 Tahran I. İslam Dünyası Hat Festivali ve 1999 Riyad I. Uluslar arası Hat Sergisi bunlardandır. İlk şahsi sergisini Mayıs 1996’da İstanbul’da Yıldız Sarayı’nda kardeşleri Osman ve Fatma ile beraber açtı. Daha sonra Kasım 1998’de Katar- Doha’da, Aralık 1998’de Abu Dhabi ve Sharjh’daki sergiler bunu takip etti.
Kasım 2001’de Tunus Hat Sanatı Festivaline katıldı.
Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında farklı kişi ve kuruluşlarda 200’ü aşkın eseri bulunan Özçay “sülüs, nesih, celî sülüs ve icâze” hat nevilerinde yazmakta olup celi sülüste Sami Efendi (1838-1912) ve sülüs-nesihte Şevki Efendi (1829-1887) yolunu takip etmektedir. Bu arada klasik ruhtan ayrılmadan uyguladığı yeni yorumları da mevcuttur.
Bunu Paylaş

Comments are closed.